Post by vampire on Sept 27, 2005 14:11:18 GMT -5
Paslëptas tarp Tëbø kalnø, vakariniame Nilo krante paslaptingai glûdi karaliø slënis. Kodël Naujosios Karalystës valdovai pasirinko tokià laidojimo vietà? Slënis arti Nilo kranto , apsuptas uolø ir gan lengvai apsaugomas, geros kokybës vietinis kalkakmenis , ir virð slënio stypso kalno virðûnë, primenanti piramidës formà. Slënis aukðtas su 400-500m. kylanèiais akmenuotais skardþiais, nugludintais saulës ir vëjo.
Karaliø slënis skiriamas á dvi dalis - Rytinæ (su didesne daugybe iðtyrinëtø kapø ir lankomas turistø), bei vakarinæ (didesnis ir maþiau iðtyrinëta nei rytinis, jame tik 2 karaliðkieji kapai, kiti paprastesni, dar vadinamas Karalieniø slëniu).
Èia faraonai savo laidojimui kapus pradëdavo statytis dar gyvais bûdami. Daþnai statybos trukdavo deðimtmeèius.
Karaliø slënyje apie 60 kapø, nuo maþiausiø ir neuþbaigtø, iki milþiniðkø su salëmis, koridoriais, kameromis ir galerijomis. Po jas vedþiojami turistai, bet kaip ir Tëbø nekropolyje jø kieká stengiamasi riboti, nes dideli turistø srautai ir amþius paprasèiausiai kenkia tokioms senoms vietovëms – jos griûna.
Iðsaugojimui buvo sukurtas Tëbø "planavimo" projektas, kurio tikslas viskà detaliai dokumentuoti, filmuoti, iðsaugoti, sudaryti tikslius topografinius planus, uþraðus, kurie leistø Egiptologams ir toliau gilintis ir iðsaugoti ðià unikalià vietovæ.
Kad ðiek tiek geriau ásivaizduotumët kas slepiasi karaliø slënyje... paskaitykite Seèio I kapavietës apraðymà
áëjimas á kapavietæ
“Á kapà jie ëjo pro siauras staèiakampes duris ir iðkart pateko á þemyn besileidþianèià galerijà, kurios sienos buvo klote nuklotos nuostabiais paveikslais – freskomis. Virð einanèiø galvø “skrido” ðventieji sakalai – Horai, ið abiejø pusiø sienose rikiavosi dievo Amono Ra ásikûnijimai – vienas paskui kità traukë vabalai skarabëjai, þmonës avinø galvomis, o paskui juos – iðminties gyvatës, besiranganèios tarp raudonø lotoso þiedø.
Kuo giliau leidosi á kalno nasrus, tuo daþniau galerijas su plaèiais þemais laiptais keitë lygûs pandusai. Juose “bûriavosi” dar daugiau sakalø, vanagø, o sienose “ganësi” kaimenës liûtø!
Ið mëlynai þaliø upiø savo bjaurias galvas kiðo juodai rudi grublëti krokodilai.
Keliauninkai pasiekë pandusà, iðtapytà Nilo pakranèiø vaizdais. Tarp aukðtø papirusø saulës nutviekstu vandeniu slydo auksinë Amono Ra valtis. Joje ðalia dievo stovëjo ne kas kitas, o pats faraonas Setis I.
Rodës, kelio toliau nebëra! Jeigu nori, leiskis á ðuliná, þiojëjantá prieðais!
Vienok, prieð 3000m. ðiuo taku ëjæ kapø vagys suvokë, jog kairioje pusëje, ðiek tiek á deðinæ nuo ðulinio, bilstelëjæs á sienà rasi tuðtumà. Jie iðëmë dailiai suleistus blokus ir pateko á sekanèià patalpà – salæ su kolonomis….(…) Ið keturiø freskø salës keliautojai pateko á kambará su dviem kolonomis. Po to plëðikø aptiktais slaptais laiptais ëmë leistis á paèià kalno gelmæ!
Uþ nugaros pasiliko staèiakampës, trikampës, trapecinës ir kitokios salës, didesnës ir maþesnës patalpos, kur buvo sudëtos gausios ákapës ir kuriø neliko nei kvapo!
Uþtat liko nepakartojamos freskos. (…) Dar keli ðimtai þingsniø á gelmæ. Ir Naukratis su savo draugais áëjo á ovalinæ salæ, paremtà daugybës kolonø. Jau ið pirmo þvilgsnio buvo aiðku, kad tai neeilinë salë. Mat dievai milþiniðkoje freskoje “neskubëjo” apleisti ðios patalpos. Jie sukosi ratu! Lyg bûtø garbës sargyboje.
Belconis, aptikæs ðià salæ, suvokë jos iðskirtinæ reikðmæ ir neapsiriko! Pastuksenæs sienà su dievais, surado uþmûrytà niðà, kurioje stovëjo baltas sarkof*gas. Deja tuðèias! Seèio I palaikø jame nebuvo. (…) Niða, kurioje rastas sarkof*gas, tai dar ne visas kapas! Joje radome angà á laiptus, vedanèius þemyn, nusileidome jais kilometrà, taèiau kelià uþtvërë griûtis, rengiame ekspedicijà mumijai ieðkoti”
Karaliø Slënyje yra viena ypaè þymi kapavietë, o þymi ji todël, kad kapø vagys nespëjo ten nagø prikiðti ir visi lobiai iðliko iki ðiø laikø. Tai Tutanchamono kapavietë.