Post by vampire on Mar 11, 2005 8:18:35 GMT -5
Kruvinosios grafienës istorija
"Kruvinoji grafienë" Elizabeth Bathory yra vienas ið populiaresniø metalinëje lyrikoje sutinkamø personaþø. Tai reali istorinë asmenybë, gyvenusi 1560-1614 metais. Ádomu tai, kad Elizabeth Bathory yra visai artimai susijusi su Lietuva. Lietuvos didysis kunigaikðtis ir Lenkijos karalius Steponas Batoras, be kita ko garsus ir kaip Vilniaus Alma Mater ákûrëjas, yra tikrø tikriausias ðios makabriðkos grafienës dëdë.
Elizabeth Bathory gimë Vengrijoje 1560 metais. Jos tëvai, George ir Anna Bathory, buvo vienos ið seniausiø ir turtingiausiø Vengrijos giminiø atstovai. Elizabeth pusbrolis buvo Vengrijos ministras pirmininkas, kitas giminaitis buvo kardinolas, o mano jau minëtas dëdë Steponas karaliavo mûsø Þeèpospolitoje. Taèiau turtinga ir garsi Bathory ðeima turëjo ir átartinos reputacijos giminaièiø. Vienas ið Elizabeth dëdþiø buvo pagarsëjæs kaip velnio garbintojas, tarp ðeimos nariø bûta iðkrypëliø ir psichiniø ligoniø.<br>
1575 metø pavasará, bûdama penkiolikos, Elizabeth Bathory iðtekëjo uþ deðimèia metø vyresnio grafo Ferencz Nadasdy. Vyras prisijungë garsià ir garbingà þmonos pavardæ prie savosios, taigi, Elizabeth iðsaugojo savo mergautinæ pavardæ, su kuria ir pagarsëjo kaip "kruvinoji grafienë". Po vedybø pora persikëlë á Csejthe pilá - tvirtovæ ant kalno ðalia Csejthe kaimelio, esanèio Vengrijos ðiaurës vakaruose. Grafas Ferencz'as didþiàjà laiko dalá praleisdavo toli nuo namø, daþniausiai kovodamas prieð turkus. Apskritai, "kruvinosios grafienës" vyras garsëjo kaip narsus ir ðaunus karys ir kartais buvo vadinamas "Vengrijos juoduoju didvyriu". Kadangi didþioji vyro aistra buvo karas, Elizabeth beveik visus 25 savo santuokos metus praleido viena, ir suprantama, kad poniai gyvenimas darësi vis nuobodesnis ir nuobodesnis. Retkarèiais ji paskirdavo vienà kità mirties bausmæ, valandø valandas groþëdavosi savo atvaizdu veidrodyje ir turëjo galybæ jaunø meiluþiø. Kartà netgi pabëgo su vienu ið jø, taèiau netrukus gráþo, o grafas jai atleido. Elizabeth taip pat mëgo daþnai sveèiuotis pas savo tetà grafienæ Klarà Bathory, kuri net nebandë slëpti savo biseksualumo.
Taip jau nutiko, kad Elizabeth Bathory pradëjo domëtis okultiniais dalykais. Raganavimo meno ir juodosios magijos jà mokë senmergë, vardu Dorothea Szentes, kartais dar vadinama Dorka, kuri garsëjo kaip tikra ragana. Vëliau Dorka tapo Bathory deðiniàja ranka ir nevengë skatinti sadistiniø grafienës polinkiø. Padedama Dorkos, Elizabeth pradëjo auklëti savo tarnaites, kankindama jas poþemio kambaryje. Ðiose makabriðkose bausmëse grafienei talkindavo jos sena auklë Iloona Joo, tarnas Johannes Ujvary ir kambarinë Anna Darvula (manoma, kad ji buvo Elizabeth meiluþë).<br>
Padedama ðios ðutvës, Elizabeth Bathory pavertë Csejthe pilá tikru pragaro prieangiu. Ji visada surasdavo prieþastá nubausti ar pakankinti savo jaunas tarnaites. Ji mëgdavo iðrengti aukà nuogà ir èaiþyti jà rimbu. Merginai daugiau kliûdavo ið priekio, o ne ið uþpakalio ne tik todël, kad bûtø padaryta didesnë þala, bet ir todël, kad grafienë norëjo matyti aukos veidà, iðkreiptà siaubo, baisiø grimasø ir mirties agonijos. Elizabeth taip pat mëgo badyti aukø kûnø jautrias vietas, ypaè panages.
1600 m. mirë Ferencz, ir bûtent tada prasidëjo tikrasis Elizabeth Bathory teroras. Pirmiausiai ji atsikratë savo nekenèiamos anytos. O antras dalykas buvo nauja maudyniø rûðis, kokios iki tol niekas neþinojo. Visai prieð pat vyro mirtá atsitiko kai kas, kas pakeitë Elizabeth gyvenimà. Jai jau buvo netoli keturiasdeðimties, ir tai atsispindëjo jos iðvaizdoje. Elizabeth bandë slëpti raukðles, gausiai vartodama kosmetikà, taèiau tai negalëjo nuslëpti fakto, kad ji sensta ir yra beprarandanti savo ankstesná groþá. Taigi, vienà dienà atsitiko ðtai kas.
Jauna kambarinë ðukuodama netyèia peðtelëjo Elizabeth Bathory plaukus. Ásiutusi grafienë taip stipriai trenkë merginai á veidà, kad ðiai pasipylë kraujas ið nosies ir aptaðkë grafienës rankà. Kai kraujas palietë jos odà, Elizabeth staiga pajuto, kaip á jà persismelkia jaunos kambarinës odos gaivumas. Taigi, ji pasikvietë Johannes Ujvary ir Dorkà, liepë iðrengti merginà, ir, laikydami jos rankas virð didelio kubilo, jie perpjovë jos arterijas. Kai mergina mirë, Elizabeth álipo á kubilà ir iðsimaudë savo kambarinës kraujyje. Dabar ji buvo ásitikinusi, kad atrado amþinos jaunystës paslaptá. Ji atrado, kad kraujas yra gyvenimas.
Visus tolesnius deðimt metø Elizabeth Bathory patikëtiniai tiekë jai jaunas graþias merginas ið aplinkiniø kaimø, neva samdydami jas tarnaitëmis á Csejthe pilá. Pilyje merginos buvo kankinamos ir þudomos, kad grafienë galëtø nusimaudyti jø kraujyje. Retkarèiais ji netgi iðgerdavo jø kraujo, taip tikëdamasi ágauti savotiðko vidinio groþio. Taèiau netrukus Elizabeth pradëjo suvokti, kad paprastø dailiø merginø kraujas neypatingai padeda jos odai. Prireikë geresnio kraujo. Elizabeth pradëjo rinktis aukðtesnës kilmës merginas. Ðios kilmingos merginos buvo naudojamos lygiai taip pat, kaip ir jø dailios nekilmingos pirmtakës.
Taèiau, pradangindama kilmingas merginas, Elizabeth pasielgë labai neapdairiai. Þmonës ið aplinkiniø kaimø pradëjo kalbëti. Netrukus gandai apie koðmarus Csejthe pilyje pasiekë Vengrijos imperatoriø. Imperatorius ásakë grafui Cuyorgy Thurzo, tikram Elizabeth pusbroliui, kuris buvo tos provincijos valdytojas, ásiverþti á pilá.<br>
1610 metø gruodþio 30 diena. Bûrys kareiviø, vadovaujamø tikro Elizabeth pusbrolio, naktá ásiverþë á Csejthe pilá. Jie buvo pakraupæ nuo ðiurpiø vaizdø, kuriuos pamatë. Pagrindinëje menëje gulëjo negyva mergina, ið kurios buvo nuleistas kraujas, o kita mergina, kurios kûnas buvo perskrostas, dar tebebuvo gyva. Vëliau jie atrado poþeminiame kalëjime laukianèiø savo eilës dar keletà merginø, kai kurios jø jau buvo kankintos. Po pilimi jie rado apie 50 negyvø merginø kûnø.<br>
1611 m. ávyko teismas, kuriame buvo pateikta apie 650 vardø aukø, kurios buvo surastos grafienës apartamentuose. Taèiau teismas buvo labiau panaðus á ðou, tik siekiant sudaryti oficialumo áspûdá. Pilna teismo stenograma ðiuo metu saugoma Vengrijoje. Visi keturi Elizabeth bendrininkai buvo nuteisti myriop. Tuo tarpu pati Elizabeth nebuvo patraukta á teismà ir teisiama. Jai tik buvo uþdrausta iðvykti ið savo pilies.
Taèiau ir ji sulaukë bausmës uþ savo nusikaltimus. Vengrijos imperatorius pareikalavo jà iki gyvos galvos ákalinti jos paèios pilyje. Á Csejthe pilá buvo atveþti mûrininkai, kad uþmûrytø grafienës miegamojo langus ir duris, jai paèiai esant viduje. Buvo palikta tik nedidelë anga paduoti maistui. Èia Elizabeth Bathory privalëjo praleisti likusias savo gyvenimo dienas.
1614 m., praëjus ketveriems metams po uþmûrijimo, vienas ið grafienës kalëjimo priþiûrëtojø atrado jos maistà nepaliestà. Vogèiomis þvilgtelëjæs pro maþytæ angà á Elizabeth celæ, jis pamatë jà gulinèià kniûbsèià ant grindø. "Kruvinoji grafienë" Elizabeth Bathory mirë bûdama penkiasdeðimt ketveriø.<br>
Þinoma, mes niekam nelinkime tokio likimo, kaip niekam nelinkime ir sutikti savo gyvenime tokiø þmoniø, kaip Elizabeth Bathory. Taèiau neabejotina ir tai, kad tamsios asmenybës ir koðmariðkos jø sielø paslaptys visuomet traukë ir tebetraukia romantikus. Elizabeth Bathory istorija vienokiu ar kitokiu bûdu atsikartoja jø kûryboje.